Mužská sterilizace

Sterilizace je v současné době jedinou metodou mužské antikoncepce. Sterilizace se dá samozřejmě provést také u žen. Teď se však zaměříme na sterilizaci mužů.

Chirurgický zákrok není nijak složitý, trvá přibližně dvacet minut a provádí se většinou pouze v lokální anestezii. Pacient odchází ihned po zákroku domů. Sterilizace, někdy také nazývaná vasektomie, spočívá v přerušení chámovodů, kterými se dostávají spermie z nadvarlat do pohlavního údu. Pomocí malého řezu na kůži nebo mikroskopického otvoru v případě nejmodernější metody bez použití skalpelu chirurg vyndá tenoučký kanálek chámovodu, ze kterého část odstraní nebo chámovod podváže. Konce chámovodu se spojí chirurgickým elektrickým proudem a kůže se sešije vstřebatelnými stehy.

Zdravotní pooperační rizika jsou téměř nulová. V minimálním procentu případů se mohou objevit otoky nebo krevní podlitiny v operovaném místě. Doporučuje se dodržovat po dobu minimálně dvou dnů klidový režim bez větší tělesné námahy. Sexuální abstinence se doporučuje na dobu jednoho až dvou týdnů.

V České republice se vasektomie téměř neprovádí. Jedním z důvodů je obtížné úřední vyřízení, resp. povolení zákroku. Sterilizace je totiž u nás povolena pouze od určitého věku a u žen i podle počtu dětí. Ani muži, kteří však podmínky k povolení sterilizace splňují, o takovýto zákrok zájem nemají. Ohledně antikoncepce se raději spoléhají na ženy nebo sáhnou po kondomu. Jejich plodnost je totiž pro mnohé z nich psychickou oporou a důkazem sexuální potence. Přitom ve světě je sterilizace mužů poměrně častou a oblíbenou metodou antikoncepce. Využívají ji nejvíce v Holandsku, Velké Británii nebo ve Spojených státech.

Veškeré obavy ze sterilizace jsou přitom zcela zbytečné. Ta totiž nemá žádný vliv na sexuální apetit, erekci ani orgasmus. Ejakulační tekutina obsahuje pouze sekrety z prostaty a semenných váčků. Spermie se i nadále tvoří v nadvarlatech. Protože se však nemají jak dostat dál, tělo je vstřebá. Po čase se množství produkovaných spermií sníží. Navíc sterilizace mužů je mnohem jednodušším zákrokem než sterilizace žen. Neplodnost však nenastane ihned po zákroku. Dostaví se zhruba po deseti až dvanácti ejakulacích, kdy se tělo zbaví všech spermií.

Rozhodnutí o sterilizaci nesmí muži nikterak uspěchat. Účinek zákroku je totiž téměř stoprocentní a neplodnost již nelze po provedení zákroku vrátit. Sterilizace je vhodným řešením pro muže, kteří mají například špatné spermie a nemohou zplodit zdravé dítě. Taktéž pár, který už děti má a v budoucnu si další již nepřeje, sterilizaci muže ocení. Žena tak nebude odkázána na mnoholeté užívání antikoncepce.

Obnovení přerušených chámovodů je z lékařského hlediska možné, avšak jde o složitější zákrok a výsledek je dost nejistý. Procento úspěšnosti takovéto operace, nazývající se vasovasotomie, je tím nižší, čím delší doba uplynula od přerušení chámovodů. V případě, že se nepodaří obnovit průchodnost chámovodů, může chirurg přistoupit k metodě, při které se vytvoří speciální vývod přímo z nadvarlat. Účinek obnovení plodnosti nenastává stejně jako u sterilizace okamžitě. Někdy se může dostavit až po roce a půl od zákroku.

Poslední novinkou v oblasti mužské metody antikoncepce je tzv. dočasná vasektomie (IDV – Intra Vas Device). Při této metodě se chámovody pouze zaplní ucpávkami. V případě, že se muž rozhodne využít své plodnosti, chámovody se jednoduše uvolní. Ucpávky nemají podle lékařů vliv na tvorbu ani kvalitu tvořených spermií. Muži se tak nemusí obávat žádných zdravotních komplikací.

468x60.png

další články