Impotence

Impotence je v současné době jednou z nejfrekventovanějších sexuálních poruch.  Uvádí se, že touto poruchou trpí polovina mužů starších čtyřiceti let. Z pohledu mužů jde o jednu z nejobávanějších věcí, které mohou v jejich životě nastat, co se sexuálního a partnerského života týče.

A co že to vlastně impotence je? Impotence, odborně nazývána jako erektilní dysfunkce, je charakterizována jako dlouhodobá neschopnost dosáhnout či udržet ztopoření pohlavního údu – erekce. Impotence je často spojována s neschopností dosáhnout orgasmu nebo tvorby ejakulátu. Tato domněnka je ale nepravdivá, protože výše popsané problémy mohou nastat při pohlavním styku, kterého ovšem při impotenci není muž schopen.

Může se stát, že čas od času se problém s erekcí dostaví. To však ještě neznamená, že muž trpí impotencí. Pro tuto diagnózu musí být splněna podmínka dlouhodobějšího charakteru obtíží. Jisté změny sexuální výkonnosti jdou ruku v ruce také s postupným stárnutím, jako např. dosáhnutí erekce po delší době, pozdější dostavení orgasmu, neúplná erekce.

Příčiny impotence

  • Nedostatečné prokrvení penisu. Většinou je způsobeno poškozením cév, a to často u pacientů s cukrovkou nebo aterosklerózou. Právě tyto nemoci způsobují postupné ucpávání cév. 
  • Negativní účinky užívání léků. Jde především o léky na vysoký krevní tlak, na žaludeční vředy, na alergii, plísně, na žlučníkové a ledvinové koliky, chemoterapeutika a léky na psychické obtíže. Po vysazení těchto léků riziko vzniku impotence ustává. 
  • Poranění míchy nebo pánve. Při úrazu tohoto charakteru mohou být narušeny nervy, které jsou k funkci erekce zapotřebí. 
  • Špatná psychika. Psychika má na možnost erekce velký vliv. Pokud muž není z nějakého důvodu v psychické pohodě, může se lehce stát, že přijde selhání. To mu zákonitě na pohodě nepřidá, čímž se dostává do nekonečného bludného kruhu. Spouštěčem těchto problémů může být např. nepohoda ve vztahu, pracovní stres, ztráta zaměstnání, psychické trauma z dětství. 
  • Vysoký věk, špatný životní styl. Permanentní stres, únava, špatná životospráva, kouření, přemíra alkoholu,  nedostatek pohybu – to vše značnou měrou přispívá ke vzniku impotence.

Impotence bývá někdy zaměňována za dvě méně známá onemocnění – Peyronieovu nemoc a priapismus. Při Peyronieově nemoci se v penisu nakupí jizevnaté tkáně (např. z důvodu předchozího zánětu), které penis deformují a značně ztěžují dosáhnutí erekce, ale i provedení samotného pohlavního styku, pokud se erekce muži podaří dosáhnout.

Oproti tomu priapismus přináší opačný problém, protože při něm je penis permanentně v erekci. Tento stav bývá velmi bolestivý. Dochází k němu z důvodu uvolnění hladké svaloviny v penisu a nepřetržitému průtoku krve do cév penisu, aniž by krev zároveň odtékala. Priapismus je nepříjemný stav, který může odstranit pouze lékař, a to injekcí s uklidňující látkou vpravenou do penisu.

Léčba impotence u mužů

Léčba impotence začíná u sexuologa. Její zahájení by muž neměl dlouho rozmýšlet, neboť příznaky impotence mohou diagnostikovat jiné, závažnější choroby. První kroky lékaře povedou k vyšetření pohlavních orgánů, prostaty a odběru krve.

Při léčbě impotence se využívají:

  • přípravky pro zlepšení prokrvení cév penisu  
  • operační zákroky (spočívají v zavedení implantátu do penisu) 
  • podpůrné léky (např. Viagra pozitivně působící na nervová vlákna penisu, pozor však na kontraindikaci s některými léky, zvlášť nebezpečné je užívání Viagry u osob se srdečně-cévním onemocněním) 
  • psychoterapie (ta zabírá především v případech, ve kterých je na vině špatná psychika, stres a obavy)

Impotence dokáže muže bezesporu značně potrápit. Může vést k partnerským problémům, nedorozumění, depresím. Nemá však vliv na celkové zdraví nebo délku života.

468x60.png

další články