Záněty močové trubice jsou vleklá a nepříjemná onemocnění, jež mají sklony se opakovat. Důležitá je proto prevence, a pokud už k onemocnění dojde, pak odstranění příčiny, díky které ke vzniku zánětu došlo, je nutné. Se záněty močové trubice se potýká většina populace, trápí především ženy, i když i muži se jim nevyhnou. Můžete se také setkat s pojmem cystitida, což je cizojazyčný název pro zánět močové trubice.
Každá nemoc má příčiny, které usnadňují vznik onemocnění, někdy ho přímo podmiňují. Příčinou zánětu močové trubice bývá zpravidla bakterie Escherichia coli, která je typem „dobré“, pro organismus prospěšné bakterie. Neboť je nezbytná pro průběh trávicího procesu. Žije v tlustém střevě a produkuje pro tělo důležitý vitamín B 12 a vitamín K. Její název je odvozen ze jména jejího objevitele, což byl Theodor Escherich, jež ji objevil roku 1885. Ale v případě jejího přemnožení může vzniknout právě zánět močové trubice či močového měchýře. I v případě prospěšných bakterií platí, že všeho moc škodí.
K rozmnožení této bakterie mohou napomoci některá onemocnění, jako např. cukrovka, kandidóza, trichomoniáza, genitální opar, kapavka, onemocnění prostaty, nádorová onemocnění apod., nebo některé špatné návyky, jako např. nošení nevzdušného, upnutého oblečení z materiálů nepřírodního původu, či přehnané hygienické návyky (Samozřejmostí by mělo být používání gelů a mýdel pro intimní hygienu. Mnohá parfémovaná mýdla, gely, šampony a pěny do koupele narušují přirozené ph organismu a napomáhají tak přemnožení bakterií.). Příčinou však může být i „pouhý“ stres či nerovnováha organismu, např. z důvodu hormonálních změn u žen v období těhotenství, menopauzy či menstruace.
Příznaky
Příznaky nemoci jsou dobře patrné a velice nepříjemné. Jednak je to neustálý, vtíravý pocit nucení jít na záchod a vymočit se, i když v podstatě není co. Během vlastního močení to pak jsou pálení a bolest. Moč má také jiné zabarvení, je kalná a někdy se v ní může objevit i krev. Průvodními jevy jsou i bolesti v podbřišku. Často se může objevit i zvýšená teplota.
Léčba zánětu močové trubice
Onemocnění se léčí antibiotiky. Po ukončení léčby je však potřeba zapracovat na obnovení přirozené střevní mikroflóry, kterou antibiotika ničí. Vynikající jsou jogurty a mléčné výrobky obsahující bifidus esensis. V případě větších bolestí se podávají i léky pro tišení bolesti. Využít můžete i léčbu homeopatiky či vyzkoušet aromaterapii. Důležité také je odstranit příčinu onemocnění. Úspěšnosti léčby může napomoci i sám pacient. Zejména je dobré pít velké množství tekutin, které napomáhají ke zředění moči a regulaci množství bakterií. Doporučuje se pít hlavně vodu, ale špatné nejsou i bylinné čaje. Nedoporučuje se (jako ostatně vždycky, nejen kvůli tomuto onemocnění) pít alkohol a kouřit cigarety. Je dobré se také vyvarovat přehnaně slaným jídlům, vyřadit ze stravy zejména ostrá koření. Dobré není ani konzumovat velké množství cukru. Negativní roli může sehrát i ovoce, zejména to, které má vysoký obsah vitamínů C (vyvarovat byste se měli zejména 100% džusům). Naopak příznivý vliv má česnek, který organismus pročišťuje a má příznivý vliv na imunitu. Pokud nemáte rádi jeho zápach, řešením pro vás mohou být tablety, které jsou běžně k dispozici ve všech lékárnách. Dodají vám všechny důležité látky, jež se v česneku ukrývají, takže si můžete dopřát to nejlepší pro své tělo, ale zároveň i v klidu vyrazit na rande.
Pokud propukne zánět močové trubice jako průvodní jev kandidózy, je potřeba se nejprve zbavit kvasinek – tzn., snažit se stravovat podle kvasinkové diety, užívat přípravky a léky k odstranění kvasinkové infekce apod.
další články