Rakovina prostaty je poměrně závažné a u mužů časté onemocnění. Jeho výskyt v posledních letech stále stoupá. Rakovina prostaty tvoří 4% všech nádorových onemocnění. Postihuje většinou osoby starší 45 let. Ale výjimkou není ani mladší věk pacientů.
Prostata (neboli předstojná žláza) se nachází pod močovým měchýřem. Prochází jí močová trubice, která vede z močového měchýře k penisu. Prostata se podílí na tvorbě části ejakulátu.
Příznaky
Mezi první příznaky rakoviny prostaty se řadí především potíže při močení (časté močení, bolestivost při močení, přerušované močení, pocit nevyprázdněného močového měchýře, inkontinence, přítomnost krve v moči, přítomnost krve v ejakulátu, bolest v oblasti zad, pánve nebo stehenních svalů, bolest kostí.
Rakovina prostaty je nebezpečná především z toho důvodu, že příznaky onemocnění se objevují až po dlouhé době. Nemocný člověk tak nemá šanci rozpoznat své onemocnění a zahájit včasnou léčbu.
Příznaky se objevují velmi pomalu a nenápadně. V pokročilém stádiu onemocnění se objevují příznaky typické pro nádorová onemocnění:
Někdy může karcinom růst velmi pomalu a nemusí zakládat metastázy. Někdy však roste velmi rychle a metastazuje i do ostatních částí těla, nejčastěji do kostí, plic, jater, nadledvin, ledvin.
Příčiny
Mezi příčiny vzniku karcinomu prostaty a rizikové faktory se řadí vysoký věk, genetické faktory, rasa (karcinom prostaty je častější u černochů), kouření, obezita, stres, špatný životní styl, špatné stravovací návyky. Rizikové jsou především živočišné tuky, červená masa, alkohol. Vzniku karcinomu prostaty může napomoci také špatné životní prostředí, nedostatek pohybu nebo nedostatek sexuální aktivity. Na karcinom prostaty působí negativně mužský pohlavní hormon testosteron, který způsobuje urychlení růstu nádoru. Proto se léčba karcinomu prostaty mimo jiné zaměřuje na utlumení tvorby tohoto hormonu.
Prevence
Prevence vzniku karcinomu prostaty spočívá především v preventivních každoročních lékařských prohlídkách u mužů starších 40 let. Ty se skládají z vyšetření krve a vyšetření konečníku (tzv. per rektum). Při něm lékař vyšetří prstem prostatu přes konečník. Toto vyšetření sice není nijak příjemné, ale z hlediska včasného zachycení karcinomu prostaty je velmi důležité a účinné. Přítomnost karcinomu prostaty může ukazovat zvýšená hodnota specifického prostatického antigenu (PSA) v krvi.
K dalším preventivním opatřením patří dodržování zdravého životního stylu a stravování. Strava by měla obsahovat dostatek ovoce, zeleniny, vitaminů C, E, A, D a nenasycených mastných omega 3 kyselin.
Léčba
Způsob léčby karcinomu prostaty a její úspěšnost závisí na typu nádoru, stupni jeho rozšíření, věku pacienta, celkovém zdravotním stavu pacienta, ale především na včasném zahájení léčby. Léčba se uskutečňuje pomocí chirurgie, chemoterapie a radioterapie nebo hormonální terapie.
Chirurgické odstranění prostaty (prostatektomie) je poměrně jednoduchým zákrokem. Jeho účelem je zamezení tvorby mužského hormonu testosteronu, který urychluje růst nádoru. Chirurgická léčba však není vhodná pro všechny pacienty.
Při chemoterapii se podávají tzv. cytostatika, která umožňují rozpad rakovinných buněk. Léčba se často kombinuje s radioterapií. Při ní dochází k ničení rakovinných buněk pomocí ionizujícího záření.
Při hormonální terapii jsou pacientovi podávány léky, tzv. gonadoliberiny v kombinaci s antiandrogeny. Ty mají za úkol tlumit tvorbu mužského hormonu estrogenu v těle pacienta.
Při včasné diagnostice a včasném zahájení léčby je rakovina prostaty v současné medicíně poměrně dobře vyléčitelným onemocněním.
další články