Nebezpečí v podobě pohlavních chorob

Pohlavní choroby jsou v dnešní době velkým strašákem. Jejich výskyt a šíření neustále stoupá, a to především ve větších městech a rozvinutých aglomeracích. Ne nadarmo jsou označovány za sociální choroby.

Pohlavní choroby přestavují velký zásah pro lidský organismus a velice závažný zdravotní problém. Mnohdy bezpříznakový průběh onemocnění a dlouhé inkubační doby mají negativní dopad na úspěšnou léčbu, ale také další šíření na nic netušící okolí. Nakažený totiž velmi často o svém onemocnění dlouhou dobu neví, neboť první příznaky se skutečně mohou ohlásit až po několika měsících. Přitom paradoxně právě včasně zahájená léčba je mnohdy jediným klíčem k úspěchu v boji proti pohlavním chorobám. Dalším problémem bývá rezistence virů na nasazená antibiotika.

Co to vlastně pohlavní choroby jsou?

Pohlavní choroby jsou infekční choroby přenášené pohlavním stykem nebo krví. Zařadit mezi ně lze např. opary, kvasinkové a chlamydiové infekce, žloutenku, kapavku, syfilis, měkký vřed, tříselný vřed, venerický lymfogranulom a v neposlední řadě i jedno z nejzávažnějších onemocnění - tj. AIDS (HIV). Nejohroženější skupinu tvoří sexuálně aktivní lidé ve věku od 18 do 40 let.

Podle původu nákazy lze pohlavní choroby rozdělit na virové a bakteriální. Mezi virové pohlavní choroby patří např. opary, žloutenka nebo AIDS. Tento druh pohlavních chorob je velmi obtížně léčitelný. Léčba většinou spočívá ve zmírňování příznaků. Mezi bakteriální pohlavní choroby patří např. kapavka, syfilis, chlamydie atd. Jejich léčba většinou spočívá v užívání antibiotik. Důležitá je léčba obou sexuálních partnerů, aby nedocházelo k neustálému předávání nemoci.

Prevence pohlavně přenosných nemocí

Mezi nejdůležitější preventivní opatření patří v první řadě bezpečný sex. To zahrnuje především důkladnou znalost sexuálního partnera, omezení počtu sexuálních partnerů a v neposlední řadě používání kondomu. Pouze ten totiž dokáže minimalizovat riziko přenosu většiny pohlavních chorob. Existují však i takové pohlavní choroby, kterým nelze i přes použití kondomu v přenosu zabránit, např. syfilis, svrab, kondylomata nebo muňky.

Samozřejmostí by měla být také dostatečná sexuální hygiena. Není  však dobré používat parfémovaná mýdla přímo na intimní partie. Zde je lepší sáhnout po speciálním intimním mýdlu s kyselým pH. Důležitý je také např. směr čištění intimních partií zepředu dozadu, ne naopak. Není dobré používat přílišné množství pracího prostředku na spodní prádlo. Není také dobré dlouhodobé nošení těsných kalhot.

Co dělat v případě nákazy

Jak už bylo zmíněno, pohlavní choroby mývají dlouhou inkubační dobu. Proto je důležité při prvotním podezření ihned navštívit lékaře. Léčba pohlavních chorob je specifická a patří do rukou odborníků - venerologů.

Mezi příznaky pohlavních chorob patří např. zarudnutí, bolestivost, výskyt vyrážky nebo vřídků na postiženém místě (močové či pohlavní ústrojí, dutina ústní, konečník, kůže a další), časté bývají také výtoky z pochvy nebo močové trubice. Zanedbaná léčba pohlavních chorob může vést až k poruchám plodnosti, vzniku mimoděložního těhotenství, potratu, nebo předčasnému porodu. Výjimkou není ani přenos choroby z matky na potomka, a to v období těhotenství, během porodu nebo při kojení.

V případě podezření na pohlavní chorobu se vyhněte pohlavnímu styku! V případě potvrzení diagnózy je potřeba do léčby zapojit také životního partnera nebo předešlé náhodné sexuální partnery.

468x60.png

další články