Mykóza

Mykotická onemocnění jsou příčinou trápení mnoha žen a dívek. Údajně toto onemocnění za život prodělají asi tři čtvrtiny žen. U mnohých se projevuje opakovaně a často přerůstá do chronického stadia. Nelze jednoznačně vymezit určitou skupinu nejvíce ohrožených žen, objevuje se jak u mladých dívek, tak žen ve zralém věku. Častá je zejména v době těhotenství. Způsobuje ji většinou Candida albicans. Jde v podstatě o narušení přirozeného prostředí v intimních partiích těla ženy, kde žije velké množství bakterií. Základem je Laktobacillus, což je podobně jako Escherichia coli pro tělo prospěšná bakterie.

Jestliže se ženy a dívky chtějí tomuto onemocnění vyhnout, je dobré vědět, co jej vlastně způsobuje, a pokud to jde, tak se takovýmto faktorům vyvarovat. Mezi nejčastější příčiny vzniku onemocnění patří antibiotická léčba, která ničí přirozenou rovnováhu organismu. Antibiotika odstraňují z těla všechny bakterie bez ohledu na to, zda jsou pro tělo prospěšné či ne. Mnohé druhy však žijí s tělem člověka v symbióze a právě narušení tohoto rovnovážného stavu umožňuje vypuknutí mykózy. Proto bychom měli antibiotika užívat jen v případě, že je to opravdu nutné, a vždy informovat svého lékaře o tom, že nějaká antibiotika užíváme. V některých případech lze totiž léčbu antibiotiky nahradit jinými formami.

Mezi další významné faktory patří cukrovka (jež je příčinou vzniku velkého množství onemocnění) a obezita. Mnohdy spolu cukrovka a obezita úzce souvisejí. Zavedením správných stravovacích a pohybových návyků lze jeden z výrazných faktorů vzniku mykózy odstranit. Mykózám přeje také vlhko a teplo, proto by si každá žena měla dát pozor, co nosí na sobě. Zejména spodní prádlo by mělo být vyrobeno z přírodních materiálů (zejména z bavlny), které jsou oproti umělým vláknům prodyšné. Významným faktorem je také stres a s tím úzce související hormonální změny, k nimž dochází v těle ženy každý měsíc díky přirozenému cyklu, nebo v období těhotenství či menopauzy. Svou roli hraje také užívání hormonální antikoncepce.

Abyste mohli odolávat jakémukoli onemocnění, je potřeba mít v pořádku imunitní systém. Oslabení imunitního systému je totiž další příčinou vzniku mykózy. V neposlední řadě jsou to opět i špatné hygienické návky, tj. používání nevhodných mycích prostředků, ale i špatná hygiena, jako např. společné používání jednoho ručníku, houby či žínky, protože nakazit se dá i zevně.

Mezi typické příznaky tohoto onemocnění patří výtok, svědění, otoky a zarudnutí sliznice. Objevují se také bolesti při močení či souloži. S léčbou je důležité obrátit se na lékaře, jež vám předepíše antimykotika v podobě krému, kapslí apod., které se zavádí přímo do organismu, či antimykotika v podobě tablet na polykání, ale napomoci jejímu průběhu mohou i ženy samy, a to např. stravou. Doslova zázraky dělá konzumace česneku, nebo alespoň tablet z něho vyrobených.

Jeho konzumace je součástí protiplísňové diety. Samozřejmostí by měla být konzumace zeleniny, některých druhů ovoce (jako jsou jablka, grepy, citrony či hrušky), mléčných výrobků obnovujících přirozenou mikroflóru v organismu. Vyvarovat se je dobré rafinovanému cukru, který se vyskytuje i v nápojích a sladkostech všeho druhu, a pokrmům obsahujícím bílou mouku. Pokud je pro vás sladká chuť drogou, je možné rafinovaný cukr nahradit třtinovým či sladit medem. Není také příliš vhodné konzumovat potraviny obsahující umělý cukr, i když to s prevencí mykóz příliš nesouvisí. Také bílou mouku můžete nahradit jiným typem, např. celozrnnou, či ještě lépe pohankovou.

468x60.png

další články