Kvasinková infekce

Jedním z velmi nepříjemných onemocnění žen je bezesporu kvasinková infekce. Je to možná pro mnohé k nevíře, ale s kvasinkovou infekcí se již setkalo 75% žen. Kvasinková infekce je charakteristická zejména velmi nepříjemným svěděním, pálením a také výtoky v oblasti pochvy. Typická je pro kvasinkovou infekci také poměrně dlouhá a vleklá léčba. Výskyt onemocnění je nejčastější zejména v případech bakteriální nerovnováhy v oblasti pochvy. V pochvě se nachází kyselé prostředí, které je vytvářeno bakterií zvanou lactobacillus.

Jde o mléčnou bakterii, která chrání pochvu před nepříznivými vlivy okolí. Jestliže dojde k narušení tohoto přirozeného prostředí, přemnoží se mikroorganismus zvaný kandida albicans. Právě přemnožením tohoto mikroorganismu, který se jinak nachází také v ústech a na dalších místech lidského těla, dochází ke kvasinkové infekci, jež je pro ženy velmi nepříjemnou záležitostí. Infekci mohou způsobovat také ještě další kvasinky ze stejného rodu kandida.

Předpoklady ke vzniku kvasinkové infekce

Rizikových faktorů je u kvasinkové infekce celá řada. Možnost napadení kvasinkovou infekcí nastane prakticky pokaždé, když je narušeno rovnovážné prostředí v oblasti pochvy. Příčinou může být například oslabení imunity. To je možné třeba při oslabení organismu díky nemocem anebo při stresu či nějakých jiných závažnějších důvodech. Imunita člověka může být ohrožena třeba i při léčbě nějakých těžkých nemocí. Jmenovat bychom mohli například chemoterapie při léčbě rakoviny. Jinak je také toto přirozené prostředí narušeno při nakažení virem HIV. Jinak je tělo ženy také poměrně oslabeno při těhotenství.

Hormonální změny jsou v tomto stavu také poměrně velké a imunita je do značné míry narušena. Zapomenout bychom neměli ani na využívání antibiotik, které mohou organismus také do značné míry vyčerpat, a právě na tuto chvíli kvasinková infekce čeká. Pozor je třeba určitě dát také na intimní hygienu. Zejména parfémované přípravky působí v tomto ohledu poměrně nepříjemně. Nedostatečnou hygienu snad nemá smysl ani zmiňovat. Rizikovým faktorem může být i velmi těsné spodní prádlo. Kvasinková infekce se také může šířit pohlavním stykem, jelikož se jedná o infekční onemocnění.

Prevence před kvasinkovou infekcí

Základem vyhnutí se prakticky jakémukoli onemocnění je prevence. Kvasinková infekce je v tomto ohledu naprosto stejná. Jestliže člověk dbá na dostatečnou intimní hygienu, určitě se mu pravděpodobnost setkání se s tímto onemocnění snižuje. Určitě je dobré se vyvarovat také využívání nadmíry parfémovaných přípravků na intimní hygienu. To samé platí i o tampónech anebo o toaletním papíru, který se v současné době vyrábí i v mnohých parfémovaných variantách.

Určitě je také třeba po koupání v letním období velmi rychle převlékat mokré plavky, které jinak také nevyrovnanému prostředí v pochvě do značné míry díky vlhkosti nahrávají. Určitě je takém preventivním opatřením používat při sexuálních aktivitách kondom. Zapomenout nelze ani na prevenci při hygieně řitního otvoru.

Příznaky kvasinkové infekce

Velmi důležité je v první řadě kvasinkovou infekci rozpoznat. Jestliže nepoznáme, že je něco v nepořádku, může dojít k zanedbání této infekční choroby. Prvním nejznámějším a nejčastějším příznakem je velké svědění v oblasti pochvy. Toto svědění je velmi intenzivní a také bolestivé. Z pochvy také vytéká bělavý výtok, kterým je kvasinková infekce také charakteristická. Z dalších příznaků bychom měli zmínit také zarudnutí v této oblasti, které může přecházet až v to, že dojde k nepříjemnému otoku rodidel.

Bílé povlaky na stydkých pyscích jsou většinou velmi jasným důkazem přítomnosti kvasinkové infekce. Jinak je možné jmenovat ještě další příznaky, které jsou ovšem většinou individuálního charakteru a nemusí se vždycky projevovat. Na mysli máme zejména bolesti břicha anebo zánět dásní.

Léčba kvasinkové infekce

Co se týká kvasinkové infekce a léčby, tak je třeba podotknout zejména to, že s návštěvou lékaře by se v případě zjištění určitých symptomů poukazujících na toto onemocnění nemělo určitě čekat. Obavy je nutné nechat stranou, jelikož pro gynekology je kvasinková infekce prakticky rutinní záležitostí. Gynekolog se na postižené místo zaměří a použije takzvané vyšetření prostřednictvím zrcadel. Pak také vezme stěr ze sliznice pochvy, který je pak poslán na další rozbor, dle něhož se ještě upřesní léčba.

Délka samotné léčby se při bezproblémovém průběhu pohybuje kolem jednoho týdne. Její náročnost je přitom minimální. Z medikamentů se nejčastěji používají čípky a také různé masti či gely. Léčba tedy může probíhat jak lokálně, tak i centrálně. Jinými slovy, kvasinková infekce se může léčit i klasickými léky podávanými perorálně.

468x60.png

další články