Kandidóza

Kandidóza je onemocnění, s jehož nepříjemnými průvodními jevy se potýkají zejména ženy. Jeho původcem jsou tzv. kandidy, jež jsou označovány jako nepravé houby připodobňované kvasinkám. V lidském organismu se běžně vyskytuje tzv. Cadida Albicans, která primárně neškodí, ale problém nastane, jestliže se přemnoží. Nejčastějším typem je vaginální mykóza, též kvasinková infekce.

Jak tato nemoc vlastně vzniká? Existují některé rizikové faktory, jež usnadňují průběh této nemoci. Kandidóza je spojena se snížením obranyschopnosti organismu (např. při jakémkoli onemocnění, kandidózy jsou typickým onemocněním pacientů s AIDS, postihuje je např. kožní kandidóza). Mezi další příčiny onemocnění patří léčba antibiotiky, těhotenství, nádorová onemocnění či chirurgická léčba, cukrovka apod.

Příznaky

Pacientky, které onemocní touto chorobou, trápí řada nepříjemných příznaků. Mezi průvodní jevy patří svědění a pálení, výtok, bolesti při močení i pohlavním styku apod. Toto vše výrazně snižuje kvalitu života, proto je nezbytně nutné vyhledat odbornou pomoc. Ale ani potom není vyhráno. I když je člověk vyléčen, nikde není psáno, že neonemocní znovu. Naopak, mnoho žen je touto nepříjemnou chorobou sužováno opakovaně. Nejčastější příčinou chronických vaginálních mykóz je oslabená imunita ženy. Zejména na té je třeba zapracovat, aby se žena tomuto onemocnění v budoucnu vyhnula. S tím souvisí dodržovat zásady zdravého životního stylu, správná skladba potravy a v neposlední řadě i psychická pohoda.

Skupina žen, jež jsou náchylné k tomuto onemocnění, zpravidla s obavami vstupuje do období léta. Neboť tak jako v zimě se jen s námahou vyhneme chřipce, právě tento čas přeje vzniku tohoto onemocnění nejvíce. Je to právě letní čas, který nás svádí ke společnému koupání v bazénech a na koupalištích, kde se tomuto onemocnění daří hledat nové oběti. A i vlhké prostředí, jež nutně pod našimi plavkami vzniká, je více než ideální na vypuknutí kandidózy. Může tomu však napomoci i upnuté, neprodyšné oblečení, nošené v parných dnech, ve kterém se některé partie těla zapotí. V případě, že užíváte hormonální antikoncepci, bude potřeba ji načas vysadit, protože může průběh onemocnění zhoršovat.

Kandidózou může onemocnět každý, i muži, i když častější je u žen. Postihuje nejen oblast intimních partií, ale jsou známy i kožní kandidózy či kandidózy jícnu. Přenos z člověka na člověka není příliš pravděpodobný. Onemocnění vypukne díky tomu, že u vás platí některý z rizikových faktorů, či prostě jen zrazuje letní počasí. Inkubační doba se uvádí od dvou do pěti dní.

Léčba kandidózy

Na trhu jsou k dispozici mnohé přípravky k léčbě tohoto onemocnění, vždy je však lépe se poradit s lékařem, v případě žen s gynekologem. Obrátit se můžete také na svého lékárníka, který vám jistě doporučí nějaký vhodný přípravek, který přinese úlevu. V neposlední řadě pomáhá také prevence, a to jsou správné hygienické návyky. U žen zejména používání mycích prostředků pro intimní hygienu, které nenarušují přirozené prostředí a nemění jeho ph faktor. Sprchové gely a mýdla pro intimní hygienu nejsou o nic dražší než ty běžné, proto se vyplatí si je zakoupit. Většinou jsou neparfémované, takže se nemusíte obávat ani nějakých alergických reakcí (tato obava platí zejména u žen, které mají citlivější pokožku, než je obvyklé). Existují však i další přípravky, jako koupele všeho druhu apod., které mohou rovněž pomoci přinést úlevu. Zakoupit je můžete jak v lékárnách, tak třeba i v drogériích. Mnohé lze používat i preventivně pro obnovení přirozeného ph prostředí intimních partií.

468x60.png

další články