Genitální opar

Opar nemusí postihnout jen oblast rtů člověka, ale i intimní partie těla. Takovéto onemocnění je ještě mnohem nepříjemnější už jenom proto, že podobně jako opar na rtu nejde zcela stoprocentně vyléčit. Většinou se musí pacient smířit s tím, než se mu bude pravidelně vracet. Proto pokud to jen trochu jde, je lépe se tomuto onemocnění vyvarovat. Je to onemocnění virového původu, způsobuje ho virus zvaný herpes simplex (zkráceně HSV2).

Tento opar se projevuje jako bolestivé puchýřky v oblasti genitálií. Je to sexuálně přenosné onemocnění, což znamená, že se přenáší při pohlavním styku, i když někteří pacienti uvádějí, že se jím nakazili např. v sauně, ačkoliv tato pravděpodobnost je poměrně malá. Základním předpokladem prevence je tedy neoddávat se nahodilým vztahům s partnery, které dobře neznáte, partnery nestřídat, anebo alespoň používat kondom. Už jenom proto, že díky prezervativu můžete zabránit přenosu daleko horších onemocnění, než je genitální opar, a to zejména přenosu viru HIV. 

To, co může tuto nemoc opakovaně vyvolat, je fyzická i psychická zátěž pro organismus neúnosná, hormonální změny v době menstruačního cyklu či těhotenství. Zejména u těhotných žen způsobuje genitální opar velké komplikace, protože hrozí přenos infekce na miminko. Proto musí takovéto maminky počítat s císařským řezem. I pouhé podráždění pokožky umožňuje tomuto onemocnění propuknout. Dalšími faktory je i chřipka či horečka, nošení nevhodného, neprodyšného oblečení z umělých vláken či špatné stravovací návyky. Genitální opar je velice nepříjemné onemocnění, které komplikuje intimní soužití partnerů. Je důležité, aby se nakažený člověk neprodleně podrobil léčbě a do vymizení oparu se vyhnul intimním stykům, neboť riziko nákazy je velké i při použití kondomu. Naneštěstí mnozí mohou toto virové onemocnění přenášet, i když sami už nemocní nejsou. Velmi často se genitální opar stává důkazem nevěry.

Toto onemocnění postihuje muže i ženy, u nichž bývá jeho průběh mnohdy komplikovanější. Vedle již zmíněných komplikací v době těhotenství může být virus zanesen do močové trubice, následkem čehož žena prožívá bolesti při močení. Nepříjemné je i samotné pálení a svědění, typický to příznak onemocnění. Uvádí se také, že ženy nakažené genitálním oparem jsou vystaveny většímu nebezpečí onemocnění rakovinou děložního čípku. Proto by takto nemocné ženy měly vždy vyhledat svého gynekologa. Onemocnění se léčí antibiotiky, jež předepíše lékař, možná je také léčba pomocí homeopatik. Největší úskalí tohoto onemocnění je spatřováno v tom, že mnozí vůbec nevědí, že existuje, a proto se před ním dostatečně nechrání. Proto je nezbytné zvýšit informovanost zejména mladých lidí, aby zůstali tohoto nepříjemného onemocnění ušetřeni. Zvýšení informovanosti je základním předpokladem prevence. Lze jí dosáhnout jednak kvalitnější výukou žáků ve školách, jednak vedením mládeže k samostatnému vyhledávání informací.

Dnes už nemusejí hledat poučení jen v odborných knihách, ale třeba i na internetu, kde i tak většina mladých tráví velkou část svého volného času. Ten by mohli využít právě k vyhledání informací o pohlavně přenosných chorobách, jež je ohrožují. Nejde totiž jen o fyzické projevy této nákazy, vedle nich má totiž obrovské dopady psychické, jež mnohým jedincům velice komplikují jejich další sexuální život. Je to způsobeno zejména pocitem nečistoty a nedůvěry či studu z toho pramenícího. Svou roli hrají také obavy z nakažení partnera, jež nemocného jedince vyřazují z aktivního sexuálního života.

468x60.png

další články