Děložní myomy (odborně také leiomyomy) jsou vlastně nezhoubné nádory, ovšem to že jsou nezhoubné, neznamená, že se jími nemáme zabývat, že nestojí za naši pozornost. Nesmí se podceňovat. Myom patří mezi nejčastější nezhoubné nádory ženských orgánů vůbec. Tyto nehzoubné nádory nevytvářejí metastázy, ale i tak jsou škodlivé. Myomy mohou mít různou velikost, od několika milimetrů až po několik centimetrů. Hmotnost je také různá od pár gramů a někdy, v extrémních případech může mít hmotnost až patnáct kilogramů.
Děložní myomy postihují zhruba až čtyřicet procent žen ve věkové hranici čtyřiceti až padesáti let. Jak už je výše uvedeno, myom je nezhoubný, ovšem existují případy, kdy se tento myom změnil ve zhoubný leiomyosarkom, je důležité být pod lékařským dohledem a mít lékařskou péči.
Onemocnění přitom vůbec nemusí mít žádné příznaky, zkrátka se nijak neprojevuje a tak je mnohdy těžké tuto nemoc odhalit. Pokud se však příznaky objeví, je to většinou nepravidelné krvácení, bolest nebo také tlak v podbřišku. Nepravidelné krvácení může být velmi silné, nebo špinění mezi menstruacemi. Může se v krvácení objevovat chuchvalce sražené krve. Krvácení bývá hodně časté a silné. Ženy obvykle toto krvácení hůře snášeí, protože přináší sebou velké bolesti. Dále se také objevuje tlak v konečníku, zácpa, bolest při pohlavním styku, inkontinence.
Pokud ženy mají děložní myom, mohou mít problémy s otěhotněním. Je to způsobeno tím, že myomy deformují děložní dutinu a zároveň také nepravidelně dorůstá endometrium. Pokud se i přesto ženě podaří otěhotnět, neprobíhá těhotenství zcela hladce. Ženě hrozí komplikace nejen při porodu, ale také v období šestinedělí. Zvětšení myomů způsobuje velké množství estrogenu a progesteronu.
U žen, které mají menopauzu, může také někdy docházet k objevení myomů. Je to dáno tím, že je léčba hormonální. Pokud se tak stane a u ženy se myomy najdou, hormonální léčba se musí přerušit. Po skončení menopauzy obvykle myomy samy zmizí.
Proto jsou tak nutné pravidelné lékařské gynekologické prohlídky. Můžou být objeveny náhodně, nebo také cíleně, pokud máte potíže a jdete s tím k lékaři. Záleží na velikosti myomy, pokud je myom velký dá se nahmatat. Lepší určení však je, pokud lékař použije vyšetření za pomocí ultrazvuku.
Myomy můžeme rozdělit na tři typy myomů:
Léčba myomů závisí na věku pacientky a také na tom jaký je myom. Pokud žena nepociťuje žádné příznaky, obvykle se myom ihned neodstraňuje. Pouze žena dochází ke gynekologovi na pravidelné kontroly. Pokud žena má výše zmíněné obtíže jako nepravidelné a silné krvácení přistupuje se k odstranění myomu. U mladších žen to bývá vyloupnutí myomu, kdy se děloha zanechává a u těch starších se myom většinou odstaňuje společně s dělohou. Vždy však záleží na rozhodnutí lékaře, který volí dle toho, v jaké míře rozsahu je myom a jak velké a jaké jsou obtíže.
Farmakologická léčba sice způsobí, že myom se zmenší, ovšem jde pouze o dočasné zmenšení a má poměrně výrazné vedlejší účinky. Po vysazené této léčby myom naroste zpět do své původní velikosti a to během dvou až tří měsíců.
další články